Az éjszakai bepisiléssel kapcsolatban a leggyakoribb tévhit, hogy sokan azt hiszik, kizárólag hormonális oka van. Akik ezt gondolják, többnyire nem is tesznek ellene semmit, hiszen úgy vélik, majd elmúlik magától. Ez azért sem helyes, mert ha az ADH hiánya vagy csökkent működése okozza is a bepisilést, a gyermeknek olyan pszichés problémákat okozhat a bepisilés ténye, ami akár felnőttkorában is nyomaszthatja. Éppen ezért, nem szabad félvállról venni a dolgot és mielőbb ki kell deríteni a valódi okot. 

Először is nem árt tudni, hogy ha a gyermeknek volt már éjszaka legalább fél évig tartó száraz időszaka és ezt követően kezd el újra bepisilni, akkor a hormonális ok szinte biztos, hogy kizárható. Vizeletvizsgálattal egyébként könnyen és egyszerűen meg lehet állapítani az antidiuretikus hormon hiányát. Ha kiderül, hogy az ADH szint megfelelő, akkor tovább kell vizsgálódni, a hatékony kezelést ugyanis akkor lehet elkezdeni, ha megvan a kiváltó ok. Az éjszakai bepisilésnek az ADH hiányán kívül sokféle oka lehet, például pszichés okok, fáradtság, helytelen életmód, rossz napirend, fertőzések, szervi problémák. Az első teendő az ok kiderítése érdekében, hogy szakemberhez kell fordulni.

Természetesen nincs egységes recept, hiszen nincs két teljesen egyforma eset sem. A kezelést mindig egyénre szabottan, az kiváltó okot és a körülményeket figyelembe véve kell megkezdeni. Van, amikor a napirend módosítása segít, előfordul, hogy az életmódbeli hibák kiküszöbölése hozza meg az eredményt, lehet, hogy gyógyszeres kezelésre van szükség. Ha a gyermek bepisilésének pszichés oka van, gyakran a szülő is hatékony segítséget tud nyújtani. Sokan szkeptikusak a természetes gyógymódokkal kapcsolatban, pedig előfordul, hogy a természetes gyógymódok alkalmazása hozza meg a sikert vagy legalábbis enyhíti a tüneteket. Általánosságban úgy gondolom, hogy a természetes gyógymódokkal nincs veszíteni valónk, ellenben lehet, hogy hatásos lesz. Többektől hallottam, hogy például az akupunktúra enyhítette a tüneteket, sokkal ritkábbak lettek az éjszakai bepisilések. Van, aki éjszakára eukalyptusz olajos hólyagpakolást használt és szintén enyhültek a tünetek. 

"Nekem azt mondta a természetgyógyász orvos, hogy az inkontinenciát nem kell szégyellni, mert gyakori gond a felnőtteknél is. Nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot kell inni, mert sokszor éppen az a baj, hogy a beteg nem mer sokat inni, hogy megelőzze a balesetet. Pedig az úgynevezett pangó vizelet csak súlyosbítja a helyzetet. Azt mondta, hogy kezdjek el inkontinencia teát inni, ez egy spanyolmeggy leveles teakeverék. Van benne a spanyolmeggy levélen kívül kisvirágú füzike hajtás, fehér árvacsalán hajtás és cigánymeggy levél is. Ez a teakeverék erősíti a húgyhólyag záróizmait és csökkenti a tüneteket. És így is lett!! Mostmár lassan 3 hónapja használom. Napi egy csészével iszom belőle, többnyire reggel vagy délelőtt. A teafüvet leforrázom és negyedóra múlva leszűröm és ízesítés nélkül szoktam meginni. És alig van már vizeletcsurgásom."

Másoknak az ún. akupresszúrás pontok masszírozása hozta meg az eredményt. Így történt az alábbi esetben is:

"A kislányom nagycsoportos koráig bepisilt. Olvastam egy cikket, hogyan lehet megszüntetni ezt a tünetet. Elkezdtem minden este masszírozni a talpát, mindkettőt a boka alatti részen körkörös mozdulatokkal. Aztán szépen, fokozatosan elmúlt a éjszakai bepisilése."


A legfontosabb tehát, hogy kiderüljön, mi okozza az éjszakai bepisilést, majd pedig haladéktalanul el kell kezdeni az egyénre szabott kezelést.






Újra bepisil a hatéves, adjam vissza a pelenkát?
„Hatéves kislányom újra bepisil éjszaka. Nem tudom, hogy vissza szabad-e adni a pelust éjszakára?” A kérdés egyáltalán nem egyedi. Sok szülőnek okoz f...
Mi okozhat bepisilést?
A Bepisilés - Okok és kiutak című könyvemben szerepel az alábbi eset:„Nagyon félek este, amikor sötét van, mert olyankor bejön a szobámba a Démonitor....