Ebben a bejegyzésben a bepisiléssel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdések közül válaszolok meg hármat röviden. Részletes információt a többi cikkben és a „Bepisilés - Okok és kiutak” című könyvemben találsz.

1. Milyen pszichés okai lehetnek a bepisilésnek?

A kisgyermek szinte valamennyi szorongása a szobatisztaságban csapódik le. Leggyakrabban a következők válthatják ki a szorongást: kistestvér születése, szülők válása, helytelen vagy korai szobatisztaságra szoktatás, közeli hozzátartozó halála, a szülő vagy a gyermek kórházba kerülése, költözés, óvodakezdés, iskolakezdés, félelem valamitől vagy valakitől, túlzott szülői szigor és hasonlók. Számtalan olyan ok állhat a háttérben, amire a felnőtt egyáltalán nem gondol. Félhet a gyermek például a szomszédban ugató kutyától, a porszívó hangjától, az építkezésnél kilógó, tekeredő vezetékektől, az utcai csatornafedelektől, egy verekedős gyerektől az oviban, szigorú pedagógustól stb. Az eddig felsorolt okok között sok olyan van, ami önmagában nem okozna bepisilést, de ha sok apró ok összeadódik, az már igen. Például a szülők veszekedése esetén néhány alkalom nem valószínű, hogy bepisiléshez vezet, de ha a veszekedés rendszeressé válik és egyre jobban nyomasztja a gyermeket, akkor már esetleg igen.

2. Éjszaka bepisil a gyermekem, ébresszem fel többször?

Nem javaslom. Az éjszakai ébresztés néha pont az ellenkezőjét váltja ki, mint amit el szeretnénk érni. Ugyanis a gyermekek nagyobbik része szinte félálomban van ilyenkor és azt „tanulja” meg, hogy alvás közben szabad pisilni. Tehát az ébresztés inkább ront a helyzeten, mint javít. Arról nem beszélve, hogy a gyermek egészséges fejlődéséhez szükség van a nyugodt éjszakai pihenésre.

3. Újra bepisil a gyermekem, adjam vissza éjszakára a pelust?

Állandó vita, hogy legyen-e újra pelenka éjszakára, ha a gyermek elkezd ismét bepisilni. Akik nem akarják visszaadni, azzal érvelnek, hogy még jobban vissza fog esni és nehezebben fog elmúlni a bepisilés, ha újra rászokik a pelenkára. Akik a pelenka mellett döntenek, nyugodtabbak attól, hogy a gyermek nem fog felfázni a pisis ágyneműben. Egyébként is egyszerűbbnek tartják, hogy reggel megy a kukába a pelenka, mintha teljes garnitúra ágyneműt kellene áthúzni és kimosni.

Én azt gondolom, hogy elsősorban a gyermeket érdemes megkérdezni, mit szeretne jobban. Éppen elég baja van attól, hogy újra elkezdett bepisilni. Van, akik kifejezetten rosszul éli meg, ha újra fel kell vennie a pelenkát és van, akit megnyugtat a pelenka. Nyugodtabban alszik, ha reggel nem kell szégyellnie magát a pisis ágynemű miatt.

Ha nem szeretne pelenkát, akkor gumis lepedővel meg lehet védeni az ágyat a szennyeződéstől. A legfontosabb feladat a bepisilést kiváltó ok megszüntetése és akkor nem kell tovább a pelenka sem.

Gyakran ismételt kérdések
Ebben a bejegyzésben is a bepisiléssel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdések közül válaszolok meg néhányat röviden. Részletes információt a t...
Lehet örökölni a bepisilésre való hajlamot?
Sok olyan betegség, panasz és tünet van, amiről szinte bárhol, bármikor, bárkivel beszélünk, ha úgy hozza a helyzet. Gondoljunk akár az allergiára, a ...