Van, amikor a szobatisztaságra szoktatás úgy működik, hogy a szülő bizonyos időközönként ráülteti a gyermeket a bilire vagy a vécére. Ha elegendő időt ül, többnyire lesz eredménye és ilyenkor a szülő megdicséri. Ezzel a módszerrel az a probléma, hogy a gyermeknek így nem lesz lehetősége ráébredni arra, hogy a záróizmain képes uralkodni. A szobatisztaságban az önszabályozás fontos pont és ennek kialakulásában segíteni kell a gyermeket. Az alábbi három fontos tanácsot érdemes mindenkinek megfogadni.


1. Ne titokzatoskodj és ne legyél szégyenlős előtte! Ha például nem mehet veled a vécére, lehet, hogy félni kezd ettől az egész folyamattól.

2. Figyelj oda a szóbeli vagy egyéb jelzéseire és reagálj is rájuk! Például amikor mutogat a pelenkájára, kérdezd meg, hogy bepisilt-e.

3. Akkor kezdd el a bilire szoktatást, amikor ez a gyermeket is érdekli és érett rá! Ha érzelmileg és biológiailag még nem áll rá készen, akkor az eléggé megnyújthatja a folyamatot.


Gyakran kapok szobatisztasággal kapcsolatos aggódó leveleket olyankor, amikor közeleg az óvodakezdés és megijednek a szülők, hogy a gyermeket nem fogják felvenni, mert még nem szobatiszta.

„A kislányom hétvégén lesz hároméves, mehetne egyből oviba, de nem képes megszabadulni a pelenkától. Kipróbáltunk háromféle bilit, vécészűkítőt, matricákat, nyomdát. Beígértünk ajándékot, csokit, szóval sokféle dologgal próbálkoztunk, de hiába. Egyszerűen szinte soha nem hajlandó ráülni a bilire, ha levesszük a pelenkát, követeli vissza. Néha pár percet azért ott marad a bilin, ha mesét kapcsolok neki, de nem sokáig bírja. Anyukám azt mondta, hogy annak idején kétszer elverte a fenekemet, mert ugyanezt csináltam, aztán utána már nem volt gond, hipp-hopp szobatiszta lettem. De én nem fogom bántani. Viszont jó lenne, ha mehetne oviba, mert a testvére még csak féléves és ez így elég fárasztó nekem. Beszéltem egy óvónő ismerősömmel, ő azt mondta, hogy már nem akadály, ha nem szobatiszta a gyerek. A lényeg, hogy legyek vele türelmes, mert lehet, hogy még nem érett rá az idegrendszere.”Mindig nagyon örülök a visszajelzésnek, ennél az esetnél nem egészen két hónap múlva kaptam ezt a néhány sort: "Annyira örülök, hogy megfogadtam a tanácsaidat! Azt hiszem, hogy tényleg a kishúga zavart be az egészbe, de mindent úgy csináltam, ahogy megbeszéltük. A lényeg, hogy nincs már pelenka csak éjszakára!!! Köszönöm szépen az együttérzést, a kedvességet és a szuper tanácsokat!!"


„Az én kislányom igazi csodabogár. Két hónapja múlt három, éjszaka szinte soha nem pisil be, de nappalra még nem szobatiszta. Az összes ismerősöm pont fordítva mesélte, a gyerkőceik nappalra voltak szárazak és éjszaka pisiltek be. Az enyémet egyáltalán nem érdekli, hogy pelussal rohangál. A kaki miatt szól, de ha végzett, kéri vissza a pelust. Nem akarom erőltetni, de azért már nem bánnám, ha el tudná végre kezdeni az ovit. Nekem éppen elég lenne itthon az ikrekkel, ők még csak pöttöm féléves babák. Nem unatkozom velük."




Nappali becsurgások
Milyen tünetei vannak a nappali becsurgásoknak?A napközben előforduló bepisilési panaszoknak gyermekeknél gyakran az instabil hólyagműködés az oka. Eb...
Inkontinencia éjjel-nappal
Az inkontinencia népbetegség méretű probléma. Annak, hogy pontos adatok nincsenek, több oka van. Az egyik, hogy az érintettek sokszor még a csal...