Milyen tünetei vannak a nappali becsurgásoknak?


  • A napközben előforduló bepisilési panaszoknak gyermekeknél gyakran az instabil hólyagműködés az oka.

  • Ebben az esetben a vizelési inger hirtelen, teljesen váratlanul jelentkezik.

  • A gyermek toporog, combjai közé szorítja a kezét vagy leguggol és a sarkára ül, így próbálja visszatartani a vizeletet.

  • Úgy érzi, hogy azonnal vécére kell mennie, de nem tudja elnyomni az ingert és mire kiér a mosdóba, rendszerint már késő.

  • Hiába próbálja meg visszatartani, egy kevés vizelet becsurog vagy teljesen bepisil

„A kisebbik lányom februárban volt négyéves. Tavaly nyáron kezdett el magától ráülni a vécére, már meg voltam ijedve, hogy soha nem lesz szobatiszta. A nagytesó kétévesen már szobatiszta volt, ezért is aggasztott annyira a dolog. De legalább az volt a jó, hogy szinte egyik pillanatról a másikra hagyta el a  pelenkát. A gondom az, hogy pár hónapja elkezdett napközben egy kicsit becsurgatni. Hiába veszekedtem vele, hogy menjen időben vécére, hatástalan maradt. Ajándékot is ígértem neki, de az sem használt. Biztos vagyok benne, hogy eljátssza az időt, mert éjszaka soha nem pisil be, csakis kizárólag nappal. Hétvégén gyakran látom, hogy toporog, szólok, hogy menjen pisilni, de azt mondja, hogy nem kell, aztán a következő pillanatban már látom, hogy nedves a nadrágja. Az az igazság, hogy sokszor elfogy a türelmem és kiabálok vele, de már tényleg nem tudom, mit tegyek. Nagyon idegesítő, amikor megyek érte az oviba és van olyan, hogy 2-3 bugyi is a jelén van, mert mindegyikbe egy kicsit bement a pisi. Az óvónője jól rám ijesztett, mert azt mondta, hogy ez valami vizelési zavar és ha nem kezelik, akkor lehet, hogy soha nem fogja kinőni. Merthogy neki van valami urológus rokona és ő mondta, hogy sok gyereknek ez a baja."


Nappali vizeletcsurgás felnőttkorban is gyakran előfordul. Gyakoribb a nőknél, de férfiaknak is okozhat problémát.

„Nekem két éve kezdődött egy olyan probléma, hogy néha becsurrant egy kevés vizelet, miután befejeztem a vizelést és eltettem a szerszámomat. Pedig mindig rendesen leráztam előtte. Izgulósabb napokon gyakrabban előfordult, de olyan is volt, hogy teljesen nyugodt voltam és mégis. Aztán egyszer azt olvastam egy fórumon, hogy ki kell próbálni a fityma állandó hátra húzva tartását és nem csak vizeléskor, hanem egész nap és egész éjszaka is. Bár nem nagyon hittem benne, de úgy gondoltam, hogy nincs veszteni valóm, ezért kipróbáltam. Először nagyon furcsa volt, de aztán kezdtem megszokni. Kb. két hónap múlva elmúlt ez a becsurgás-féle dolog és azóta sem jött elő. Arra gondolok, hogy lehet, hogy vizeléskor vizelet maradt a fityma alatt és a felhalmozódott baktériumok bejuthattak a húgyvezetékbe. De persze ez nem biztos, csak én gondolom így, orvosnál nem voltam ezzel a dologgal.”


A bepisilés okai és kezelése
Sokan megkértek már, hogy mondjam el kicsit részletesebben, miről szól a Bepisilés – Okok és kiutak című könyvem. Dióhéjban összefoglalva: A könyv e...
Három tipp a szobatisztaságért
Van, amikor a szobatisztaságra szoktatás úgy működik, hogy a szülő bizonyos időközönként ráülteti a gyermeket a bilire vagy a vécére. Ha elegendő ...