Több év eltelt anyukám halála óta, de néha még most is beugrik egy-egy gyakran ismételt mondata.

„Meglátod, ha sokat gyakorolod, sikerülni fog!”

„Okos vagy, meg tudod csinálni."

„De jó volt beszélgetni!”

„Meglátod kislányom, minden jóra fordul.”

„Szép vagy.”

„Nagyon ügyes vagy!”

Biztos vagyok benne, hogy ezek a mondatok nagyban hozzájárultak például ahhoz, hogy nem adom fel egykönnyen, ha belekezdek valamibe. Vagy ahhoz, hogy szívesen meghallgatom mások problémáit.

A kimondott szónak hatalma van. Ösztönöz, bátorít, erősít, ugyanakkor sajnos rombolhat is. Nem mindegy, hogy életünk során milyen mondatokat hallunk a szüleinktől, pedagógusainktól, kollégáktól, a főnökünktől vagy a párunktól.

Soha nem lehet tudni, hogy mi marad meg a fejünkben abból, amit gyermekkorunkban hallottunk. Nem feltétlenül emlékszünk a mondatokra, de lehet, hogy azért nem merünk majd megpályázni egy áhított állást, mert valahol mélyen a tudatunkban az rögződött, hogy úgysem leszünk képesek a feladatra.
Amikor a kisgyermek sokszor hallja, hogy milyen ügyetlen, egy idő után már nem mer próbálkozni és végül valóban ügyetlen lesz.
Ha azonban például olyanokat hall, hogy milyen ötletesen épít, milyen kreatívan rajzol, milyen könnyen tanul verset vagy milyen okosan betartja a szabályokat, valószínű, hogy mindig lesz kedve a különböző tevékenységekhez.
Azonban egyáltalán nem fontos, hogy a gyermek minden területen egyformán jól teljesítsen. A legfontosabb, hogy érezze, bárhogy is teljesít, a szülei szeretik és elfogadják.
Ha érzi a feltétel nélküli szeretetet és elfogadást, akkor érzelmi biztonságban lesz.

A valódi dicséret hatására erősödik az önbizalma, önértékelése, könnyebben viseli a kudarcot, szembenéz a kihívásokkal, jobban megállja a helyét nehéz helyzetekben is.
Magabiztosabb lesz, fejlődnek szociális képességei, összességében pozitív kép fog kialakulni saját magáról. Bátrabban mer kezdeményezni, kapcsolatot teremteni, fejlődik kommunikációja, problémamegoldó képessége.

Lehet, hogy vannak, akik úgy gondolják, hogy túl elcsépeltek a biztató szavak, ha túl gyakran mondjuk ki őket, de nem hinném, hogy ezt az is így gondolja, akinek mondják. Persze más dolog, ha a szavak nem őszinték, nincs mögöttük valódi érzelem, mert olyankor nyilván hitelét veszti az egész.

Következzen harminc érzelmi biztonságot erősítő mondat, amit minden kicsi és nagy gyermeknek minél többször kellene hallania a szüleitől és a közvetlen környezetében élőktől.


1. Hiszek neked.

2. Bízom benned.

3. Értékes vagy.

4. Szép vagy.

5. Okos vagy.

6. Különleges vagy.

7. Kedves vagy.

8. Erős vagy.

9. Képes vagy rá.

10. Szeretlek.

11. Szeretek veled lenni.

12. Örülök, hogy itt vagy.

13. Szeretek beszélgetni veled.

14. Mondd csak, figyelek.

15. Hallgatlak.

16. Büszke vagyok rád.

17. Hálás vagyok, hogy az életem része vagy.

18. Érdekel, hogy mit csinálsz.

19. Érdekel a véleményed.

20. Jó ötleteid vannak.

21. Majd kijavítod.

22. Nem baj, legközelebb sikerülni fog.

23. Nem dől össze a világ, ha hibázol.

24. Nagyon jó lett, hogy csináltad?

25. Fontos vagy nekem.

26. Számít, hogy mit gondolsz.

27. Tiszteletben tartom a döntésedet.

28. Mindent megteszek, hogy biztonságban legyél.

29. Gondolok rád akkor is, amikor nem vagy itt.

30. Bármekkora hibát csinálsz is, szeretlek.


Vélemények a könyvről
„Elnézést kérek kedves Judit, hogy nem válaszoltam az első emilre, de annyira el vagyunk foglalva a diétával… Igen, én hasznosnak találtam a könyvet, ...
A szobatisztaság elősegítése
Hogyan segítheted elő a szobatisztaság kialakulását?Készítsd fel a gyermekedet a folyamatra! Mondd el neki, hogy a bilire szoktatás az ő nagyfiúvá vag...