Hogyan segítheted elő a szobatisztaság kialakulását?


  • Készítsd fel a gyermekedet a folyamatra! Mondd el neki, hogy a bilire szoktatás az ő nagyfiúvá vagy nagylánnyá válásának a része. Nézegessetek ezzel kapcsolatos mesekönyveket, de nagyon jó az is, ha spontán mesét találsz ki neki. A kedvenc plüssfigurával is be lehet mutatni a szobatisztaság folyamatát.


  • Ne legyen a vécé használata tabu a családban! Engedd meg neki, hogy bemehessen megnézni, ha szeretné látni, hogy csinálják ezt a „nagyok”. Fontos, hogy legyen neki természetes a szobatisztasággal kapcsolatos összes teendő.


  • Szánj időt a kellékek beszerzésére és miután eldöntötted mire van szükség, engedd meg, hogy válasszon a különböző színek és minták közül. Valószínű, tetszeni fog neki, hogy részt vehet a válogatásban. Jóleső lesz számára a tudat, hogy az a bili vagy vécé-szűkítő csak az övé lesz. Az egyik anyuka írta, hogy náluk úgy oldódott meg a probléma, hogy a négyéves kisfia közölte, hogy bili helyett „kis vécét” szeretne. A szűkítő megvásárlása után egy-kettőre szobatiszta lett a kisfiú.


  • Emlékeztesd rá néhányszor napközben, hogy a mosdóban a szuper új bilije várja. Az egyik anyuka ezt úgy csinálta, hogy időnként „megpisiltette” a kislánya kedvenc babáját. Amikor ezt látta a kislánya, ő is majdnem mindig ráült a bilire.


  • Fontos, hogy a bili kényelmes legyen, de még fontosabb, hogy ne boruljon fel könnyen. Lényeges szempont, hogy biztonságban érezze magát akkor is, ha ülés közben mocorog rajta. Az egyik anyuka azt írta, hogy kisfia egyszer felborult a bilivel és utána hónapokig nem lehetett újra ráültetni.


  • Engedd meg, hogy kidekorálja a bilit vagy a vécé ülőkéjét csillogó matricákkal, ha szeretné. Így valószínű, hogy nagyobb örömmel fogja használni. Többen is megírták, hogy náluk ez segített abban, hogy egyszerűbb legyen a szobatisztaságra szoktatás folyamata.


  • Soha ne ültesd rá erővel a bilire vagy a vécére, az erőltetés valószínűleg sikertelen lesz. Akkor ültesd rá, ha elkéri, vagy előveszi. Engedd meg, hogy akkor álljon fel róla, amikor szeretne. Segíthet, ha bekészítesz a fürdőszobába mesekönyveket vagy néhány játékot, hogy szívesebben maradjon ülve. Kedvenc plüssfigurájának is megmutathatja, hogyan kell ügyesen ráülni a vécére vagy a bilire.


  • Motiváló lehet, ha elmondod neki, hogy azok a nagyfiúk és nagylányok, akik már használják a bilit vagy a vécét, „menő” alsóneműt viselhetnek. Menjetek el együtt fehérneműt vásárolni és engedd meg, hogy olyan mintázatút válasszon, amilyet szeretne. Volt olyan esetem, amikor a kisfiú a Verdás alsónadrágok megvásárlása után két napon belül szobatiszta lett. Anyukájának meg is mondta, hogy nem fogja lepisilni Matukát.


  • Próbálj kialakítani egy rutint, hogy például minden étkezés után és lefekvés előtt menjen el bilizni. Neki is egyszerűbb, ha stabil, jól követhető napirendje van.


  • Mutasd meg neki, hogy hogyan kell lehúzni a vécét, valamint oszlasd el az ezzel kapcsolatos félelmeit. Volt olyan esetem, amikor a kislány valóságosan rettegett a zubogó víz hangjától, de az is előfordult egy másik kislánynál, hogy azért nem ült rá a vécére, mert attól félt, hogy ő is el fog tűnni benne.


  • Öltöztesd olyan ruhába, amit önállóan is könnyen le és fel tud venni. Apróságnak tűnik, de előfordul, hogy a kisgyerek azért nem akar bilizni, mert macerás az öltözködés. Az önszabályozás is jobban fog működni, ha könnyen meg tudja oldani egyedül is a bilizéssel járó öltözködést.


  • Mielőtt elindulnátok otthonról, pisiltesd meg, utána ha mód van rá, legalább óránként próbáld megpisiltetni. Autóval nyilván egyszerűbb a bilit vagy a szűkítőt magatokkal vinni, mintha gyalogosan mentek valahová, de nem lehetetlen megoldani. Az egyik anyuka mesélte, hogy nekik volt egy „utazó” bilijük, amit mindig egy kis hátizsákban vitt magával, ha például hosszabb ideig tartó játszóterezést terveztek.


  • Legyen nálatok elegendő váltóruha vészhelyzet esetére. Inkább legyen két váltással több, mint ne legyen. Sok anyuka mesélte, hogy pont akkor történt baleset, amikor nem volt nála semmi, mondván, hogy csak rövid időre mentek el otthonról.


  • Ne fújd fel a dolgot, ne forogjon minden a szobatisztaság körül. Ne mondd neki, hogy rossz gyerek, ha bepisil és jó gyerek, ha nem. Örülj és dicsérd meg, ha eredményes volt, de nem kell indiántáncot járni a bili körül. Mint ahogy azt sem kell dramatizálni, ha véletlenül bepisil vagy bekakil. Elég azt mondani, hogy holnap biztos sikerül. Mondd el neki, hogy ez minden kisgyerekkel előfordul.


  • Végül az egyik legfontosabb, hogy a szobatisztaság folyamatában végig legyél türelmes! Sokszor hallom, hogy egy idő után nehéz türelmesnek lenni, de a türelmetlenség többet árt, mint használ. Panaszkodnak az anyukák, mert néha úgy érzik, a gyermekük szándékosan pisil/kakil be. Nem értik, hogy lehet az, hogy már egy ideje ügyesen intézik a dolgukat a bilibe vagy a vécébe, aztán újra minden a nadrágba megy. Fontos azonban tudni, hogy a gyermek részéről a legritkább esetben szándékos a dolog.


Miért fontos az érzelmi biztonság?
Több év eltelt anyukám halála óta, de néha még most is beugrik egy-egy gyakran ismételt mondata. „Meglátod, ha sokat gyakorolod, sikerülni fog!” „Okos...
Gyermekkori elhízás és bepisilés
A gyermekkori elhízás veszélyeiAz elhízás már gyermekkorban is vizelet-visszatartási problémák kialakulásához, bepisiléshez vezethet, de sajnos az elh...