A gyermekkori elhízás veszélyei

Az elhízás már gyermekkorban is vizelet-visszatartási problémák kialakulásához, bepisiléshez vezethet, de sajnos az elhízásnak nem ez az egyetlen veszélye. Bizonyított tény, hogy az elhízott gyermekeknél hamarabb alakul ki inzulinrezisztencia és egyéb szövődmények. A 2-es típusú cukorbetegség egyre több gyermeket és serdülőt érint. Az elhízás a kortársak gyakori piszkálódása, gúnyolódása miatt önértékelési zavarokhoz vezethet. Ráadásul az elhízott gyermekek és serdülők nagy részéből elhízott felnőtt lesz. Felnőtt korban az elhízás szorosan összefügg a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás, a köszvény, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az epeúti betegségek kockázatával. Szoros a kapcsolat az elhízás és bizonyos rákbetegségek kockázata között is.

  • Szeretnéd megóvni gyermeked ezektől a betegségektől?

  • Szeretnéd, hogy egészséges, boldog, sikeres felnőtt legyen?

  • Szeretnéd, hogy megszűnjön a bepisilése?

Biztosra veszem, hogy a válaszod IGEN. Tegyél érte, hogy így legyen!

Az alábbi sikertörténet a könyvemből való. Kiderül belőle, hogyan tudták a szülők elérni, hogy gyermekük lefogyjon és megszabaduljon a bepisiléstől.

„A kislányunk harmadikos volt és napközben csurgatott be néha a suliban. Azt mondta, hogy olyan hirtelen jött rá mindig, hogy nem volt ideje kiérni a mosdóba. Nagyon szégyellte magát miatta. Amikor elmentünk orvoshoz, a doktor úr azt mondta, hogy próbáljon rendszeres időközönként inni és rendszeresen elmenni pisilni. El kellett kezdenünk diétázni is, mert a doktor úr szerint az elhízás is okozhatta a bepisilést. Hát a diéta veszettül nehéz volt, az egész család fogyózott vele együtt, hogy ne legyen neki olyan rossz. Befejeztem a sütik gyártását hétvégén és a kenyérsütést is, helyette zabkása, zöldség zöldséggel és hús, csemegeuborka hegyek, mert nyers salátát nem akart enni, gyümölcsök, főleg banán és alma és édesítős nyalánkságok, de csak módjával. Heti háromszor, de volt, hogy négyszer is közösen elmentünk vacsora előtt egy órácskát sétálni a közeli erdőbe, csak akkor hagytuk ki, ha esett az eső. Nem volt mindig könnyű, főleg, hogy utána csak valami könnyű vacsora jött, de legalább volt időnk beszélgetni közben. ÉÉÉS…csodák csodája, fél év után a kislányunknál a bepisilés úgy eltűnt, mintha sosem lett volna!! A családi súlyvesztésünk összesen négyünknek nem egészen egy év alatt most így néz ki: apa -16 kg, én -21 kg, nagyobbik lányunk -8 kg, kislányunk -11 kg, összesen 56 kg!!!! És egy ideje már kimondottan élvezzük a férjemmel a diétát, mert sokkal könnyebben mozgunk, minden jobb lett, még a kiskamaszainkkal való kapcsolatunk is. Kettőnk kapcsolata is még jobb lett. És hát ami a fő cél volt, hogy a kislányunk már nem pisil be!!! Amennyire nehéz volt elkezdeni a diétát, annyival könnyebb most, ennyi sikerélménnyel és fogyással a hátunk mögött. És akár hiszed, akár nem, hiányzik a rendszeres séta! Rossz érzés, ha valami miatt ki kell hagyni, pedig régebben szinte semmit nem mozogtunk.”

Az egészség döntően az életmódtól függ, amit nagymértékben meghatároz az otthonról hozott minta. Fontos a példamutatás, hiszen nem lesz hiteles a gyermek szemében a „vizet prédikál és bort iszik” viselkedés. Vannak családok, ahol például a gyermek nem ihat cukros üdítőket, de a szülők igen. Előfordul az is, hogy megszidják a gyermeket, ha sokat ül a számítógép és a televízió előtt, ahelyett, hogy mozogna, sportolna valamit, miközben a szülő ugyancsak nem mozog semmit.

Ha úgy látod, hogy legjobb szándékod ellenére is követsz el életmódbeli hibákat, akkor haladéktalanul láss hozzá a kijavításukhoz. Soha nem késő elkezdeni a változtatást! Általában véve is igaz, hogy ha vonzó, értelmes célokat tűzünk ki magunk elé, akkor könnyebben vesszük a megvalósítás közben felmerülő akadályokat. Szülőként tűzd ki célként, hogy gyermeked egészséges, boldog felnőtt legyen és tegyél meg mindent annak érdekében, hogy a célod megvalósuljon. Tudom milyen nehéz szakítani a hagyományokkal, a beidegződött szokásokkal, a kialakult sztereotípiákkal.

Sokszor hallani hasonló kijelentéseket: „én is kövér vagyok és nincs semmi bajom”, „ettől a kis süteménytől nem lehet elhízni”, „az egészséges étkezés sokba kerül”, „ami egészséges, az nem finom” stb.

Ne törődj vele, mások mit mondanak! Kezdd el gyermekeddel az életmódváltást!

Meglátod, az ő egészsége érdekében hamarabb ráveszed magad egy kirándulásra és hamarabb változtatsz saját étkezési szokásaidon is. A közös életmódváltással többnyire az egész család jól jár. Nem könnyű folyamat, de gondolj mindig a célra és ez átsegít majd sok nehézségen.


A szobatisztaság elősegítése
Hogyan segítheted elő a szobatisztaság kialakulását?Készítsd fel a gyermekedet a folyamatra! Mondd el neki, hogy a bilire szoktatás az ő nagyfiúvá vag...
Szobatisztaság óvodakezdés előtt
A szobatisztaság kérdése eléggé megosztja a szülőket. Vannak, akiket egyáltalán nem zavar, ha a gyermek 3-4 éves korában sem jutott el a szobatisztasá...