Az óvodakezdés visszavetheti a gyermeket a szobatisztaságban. Új környezet, új felnőttek, új szokások, ez mind-mind hozzájárulhat ahhoz, hogy szorongóbbá válhat. Aki családból érkezik többnyire még érzékenyebb, mint aki bölcsődéből jön. Hiszen a családból érkező gyermek idáig általában csak egy szűk környezetben mozgott, ahol mindent és mindenkit jól ismert, most pedig rengeteg az újdonság, idő kell a megszokáshoz. Így aztán érthető, hogy a gyermek sokkal hamarabb elfárad, mint az óvodakezdés előtti időben. Ha pedig nagyon elfárad, akkor mélyebben alszik és előfordul, hogy nem tudja éjszaka vagy a délutáni alvás során tartani a vizeletét. Több szakember azt javasolja ilyenkor, hogy nyugodtan vissza lehet adni a pelenkát, mert átmeneti időszakról van szó. Ha a gyermek megszokja az óvodával járó változásokat, hamar elmúlik a bepisilés. Fontos, hogy nem szabad megszidni vagy megszégyeníteni, mert nem tehet róla. A szülők ennek ellenére sokszor elbizonytalanodnak, hogy mi is legyen a pelenkával. Arról nem beszélve, hogy a legtöbb óvodában nincs arra lehetőség, hogy pelenkát adjanak a gyermekekre.

„A kisfiam 3,5 éves, négy hónapja kezdte meg az óvodát. Mielőtt oviba kezdett volna járni, már teljesen szobatiszta volt, de kb. két hónapja rendszeresen, szinte minden éjjel bepisil. Kétszer lebetegedett és itthon volt egy-egy hétig, akkor nem pisilt be. A karácsonyi szünetkor is minden oké volt. Az orvos is megerősített abban, hogy ez csak az ovikezdés miatt van, de nem tudom, hogy ez meddig normális? A barátnőm gyereke is így van és ő azt csinálja, hogy minden éjjel kiviszi pisilni a kisfiát. Én viszont valahol azt olvastam, hogy nem szabad felkelteni éjjel a gyereket, hanem inkább vissza kell adni a pelenkát. De attól félek, hogy akkor nehezen fog visszaállni a rend. Ha viszont pisiben alszik, akkor félek, hogy megfázik. Nem tudom, mit tegyek, hogy ne csináljak rosszat.”

Vannak szülők, akik nem csinálnak nagy ügyet az egészből és türelmesen megvárják, amíg magától megoldódik a dolog.

„Nem is értem, hogy miért kell levenni a gyerekről addig a pelenkát, amíg éjszaka bepisil? Az a baj, hogy ez az egész bepisilés téma a köztudatban ciki, szégyen, nem akar senki beszélni róla... Mi is még a családban is titokban tartottuk, mert féltünk, hogy csúfolnák a kisfiunkat az unokatesók. Én amúgy azt gondoltam, majd ha megérik rá a gyerek, akkor fogja jelezni és kész. Szerintem sokkal rosszabb lett volna a napi kudarc attól, hogy már megint ágyneműt kell miatta cserélni. Ehhez képest a pelenkát reggel kidobjuk és kész. És az, hogy kényelmes a pelenka és később lett a fiam szobatiszta? Na és? Kit érdekel? Én nem stresszeltem ezzel a fiamat soha. Másodikos volt, amikor teljesen szobatiszta lett és az egyetlen hátránya annyi volt, hogy nem mehetett el a színházas táborba, mert kettőt ott kellett volna aludnia. De más problémát nem okozott.”

Mivel nincs két egyforma eset, mindenképpen érdemes a végére járni, hogy mi okozza a visszaesést. Lehet, hogy tényleg hamar elmúlik magától a dolog, de az is lehet, hogy a gyermeknek lelki problémákat okoz a felnőttek esetleges neheztelése, a társak csúfolódása vagy egyszerűen csak rosszul érzi magát a szégyenérzet miatt. Ilyenkor muszáj oldani a szorongását, amire többféle lehetőség is van.

Mi köze lehet a cuminak a bepisiléshez?
Egyik ismerősöm mesélte, hogy a kislánya azért kezdett el újra bepisilni, mert elvették tőle a cumit. Attól féltek, hogy csúnyák lesznek tőle ...
Kistestvér születése és bepisilés
Függetlenül attól, hogy a gyermek örömmel vagy szorongással várja a kistestvér születését, amikor a kicsi hazajön a kórházból, egy csapásra minden meg...