Függetlenül attól, hogy a gyermek örömmel vagy szorongással várja a kistestvér születését, amikor a kicsi hazajön a kórházból, egy csapásra minden megváltozik. A kiságyban egy bébi van, akivel nem is lehet játszani. Ráadásul apa és anya állandóan azt lesi, hogy mit csinál és ugyanez jellemző a látogatókra is. A nagy egyáltalán nem örül a kicsi körüli felhajtásnak, mert egyre jobban úgy érzi, hogy ő végképp háttérbe szorult és mindenki csak a babával van elfoglalva. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne szeretné a kistestvért, azonban a szeretet nem zárja ki a féltékenységet. Éppen ezért már nem is tartja annyira jó mókának a kistestvér megérkezését, hiszen szeretné továbbra is kizárólag ő birtokolni a szülők szeretetét. Mivel nehéz pontosan megfogalmaznia vágyait, általában máshogy vonja magára a figyelmet és kerülőutakon fejezi ki ellenérzéseit.

Valószínű, hogy minden családnak vannak vicces vagy kevésbé vicces történetei az idősebb gyermek megnyilvánulásairól. Például gyakori, hogy visszaküldené a kistestvért a kórházba, mert „a doktor bácsi biztos nagyon örülne neki”, de néhány hét után a szomszéd bácsinak vagy a pénztáros néninek is felkínálja. Arról fantáziál, hogy tündérek vagy manók elviszik a kistestvért és soha többé nem hozzák vissza, hiszen a cumiját is elvitte a tündér és az sem került vissza. Az is előfordul, hogy „véletlenül” berepít néhány játékot a kiságyba vagy túl hevesen ölelgeti. Az is megtörtént, hogy a másfél éves „nagyfiú” úgy jelezte nemtetszését, hogy titokban néhány pici szöget tett pár hetes kisöccse párnája alá, egy másik alkalommal pedig bekente babakrémmel a kiságy rácsait. Előfordul, hogy a nagyobb testvér ráüt a kicsire vagy lökdösi, de gyakori reakció, hogy a már szobatiszta gyermek újra bepisil. Ezt néha látványosan csinálja, például odaáll a szőnyeg közepére és szándékosan rápisil, vagy ugyanezt megteszi a szülők ágyában. A testvérféltékenység miatti szorongás akaratlan bepisilésben is megnyilvánulhat.


"A kislányom nagy örömmel várta a kishúga megszületését. Az első hónapokban minden rendben is volt, aztán eljött a szeptember és újra oviba kezdett járni. Sokat beszélgettünk róla a szünetben, hogy milyen jó lesz nagycsoportosnak lenni. De ő folyamatosan tiltakozott, hogy nem szereti az ovit, nem akar menni. Mivel én itthonról dolgozom a kicsi mellett, ezért nem volt mese, bevittem. Alig két-három hét múlva elkezdett bepisilni alvás alatt az oviban. Előtte soha, elég hamar szobatiszta lett. Napi szinten hordtuk haza az ágyneműt. Ja és otthon soha nem pisilt be, éjjel sem. Aztán az egyik óvó néni finoman jelezte, hogy talán ebéd után el kéne hozni egy darabig haza, mert lehet, hogy a kistestvérre féltékeny, hogy ő otthon van velem. Megígértem Lucának, hogy ebéd után el fogom hozni, de az a feltétel, hogy itthon is lefekszik aludni. Így is lett és leesett az állam, mert attól kezdve, hogy ebéd után itthon alszik, nincs bepisilés."

Óvodakezdés és bepisilés
Az óvodakezdés visszavetheti a gyermeket a szobatisztaságban. Új környezet, új felnőttek, új szokások, ez mind-mind hozzájárulhat ahhoz, hogy sz...
Költözés és bepisilés
Gondoltad volna, hogy egy szobatiszta kisgyerek azért is bepisilhet újra, mert új lakásba vagy nagyobb házba költözik a szüleivel? Az ember azt go...