Gondoltad volna, hogy egy szobatiszta kisgyerek azért is bepisilhet újra, mert új lakásba vagy nagyobb házba költözik a szüleivel? Az ember azt gondolná, hogy a pozitív változások nem okoznak stresszt, de ez nem így van. Például a költözés mindenkinek stresszt jelent, még akkor is, ha jobb körülmények közé kerül, aki költözik. Különösen igaz ez a kisgyerekekre, akiknél átmeneti bepisilést is okozhat a költözés. Ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy a gyermek ugyanolyan pozitív változásnak éli meg például azt, hogy ezentúl külön szobában fog aludni, mint a szülei. Az is lehet, hogy jobban örülne, ha továbbra is a nagyszülőkkel laknának együtt, mert így továbbra is minden nap részesülhetne az ő törődésükben is. A felnőttek természetesen többnyire várják a költözés utáni kedvezőbb helyzetet, de nekik sem egyszerű. Így vagy úgy, a költözködés mindig stresszes időszak.


"Kisfiunk 26 hónapos volt és néhány hete már nagyjából szobatiszta volt, amikor elkezdtük a költözködést. A gyerek boldogan rohangászott a nagy térben, egyik szobából ki, a másikba be. Megmutattuk melyik lesz a szobája, milyen játékokat fogunk a polcra tenni stb. Alig vártuk a párommal a költözés napját, a nagylányunk egyből befészkelte magát a tini szobába, a kicsi is úgy tűnt, hogy nagyon élvezi az új helyzetet. Aztán kb. egy hét után mondogatni kezdte, hogy menjünk haza. Hiába mondtuk neki, hogy itthon vagyunk, itt van apa, anya, tesó. Naponta többször is elmondta, hogy menjünk haza. Aztán egyszer csak elkezdett bepisilni. Először csak éjszaka, aztán néha már nappal is. Nincs orvosi diplománk, anélkül is rájöttünk, hogy a kicsi a költözéstől zakkant meg annyira, hogy újra elkezdett bepisilni. Nagyjából két hónapig tartott, aztán mintegy varázsütésre, megszűnt."


"Szívesen megírom a mi bepisilős esetünket, talán segít valakinek. Én legalábbis nagyon meg voltam ijedve, amikor a már régóta szobatiszta kisfiam újra elkezdett bepisilni és jó lett volna, ha olvasok hasonló esetet. Szóval úgy volt, hogy sokáig anyukámékkal laktunk együtt, már akkor is, amikor  Bence megszületett. Volt egy különbejáratú szobánk és a konyhába is nyílt egy ajtó, mert azt közösen használtuk. Szeretem a szüleimet és hálás voltam, hogy náluk lakhatunk, mert tudtunk gyűjteni lakásra, de akarva-akaratlanul elég sokszor összekaptunk. Főleg amúgy apróságokon és inkább anyuval. Olyasmin, hogy tegyek több paprikát a rántásba, mit adjak a Bencének vacsorára, melyik kabátot adjam rá reggel, amikor oviba megy és ilyesmik. Apuval jobb volt a helyzet, de azért ő is szerette osztani az észt. :-) Amikor végre megkaptuk a hitelt és megvettük a lakást, nagy boldogság volt, de utána jött ez a bepisilős dolog, ami nagyon megijesztett. Bence elkezdett a költözés után bepisilni és elkezdte mondogatni, hogy költözzünk vissza a régi "hazába" a mamához és a papához. A gyerekdokink azt mondta, lehet, hogy a költözés miatt van a bepisilés, ne is törődjek vele, majd el fog múlni magától. És igaza is lett, két hónap után szinte egyik napról a másikra vége is lett. Nagyon megkönnyebbültem, mert már nem hiányzott sok az iskoláig és nem akartam volna, hogy emiatt maradjon még egy évig óvodás. De azért azt nem gondoltam volna, hogy a költözés ezt váltja ki Bencéből. Hiszen eddig velünk aludt egy szobában, most meg szuper szép, saját szobája lett az új lakásban és mégis a régi helyzet után vágyott vissza.”

Kistestvér születése és bepisilés
Függetlenül attól, hogy a gyermek örömmel vagy szorongással várja a kistestvér születését, amikor a kicsi hazajön a kórházból, egy csapásra minden meg...
A bepisilés oka a kistestvér?
A következő történetben szereplő kisfiú bepisilését a kistestvér születése váltotta ki. Szerencsére a probléma rendeződött. „Kisfiam két hónap mú...